طراحی ویلا در شمال

فهرست مطالب

طراحی ویلا در شمال

طراحی ویلا در شمال اخیرا رشد زیادی داشته است و از آنجایی که بیشتر مناطق ایران دارای آب و هوای گرم و خشک می‌باشند، شهرهای واقع در شمال کشور با آب و هوای معتدل، برای ویلاسازی، بسیار محبوب هستند. همین مسئله باعث افزایش ساخت و ساز ویلا در شمال ایران شده است.

شهرهای شمالی کشور که در کرانه دریای خزر قرار دارند، بهره‌مند از هوای معتدل و بارندگی زیاد می‌باشند که سرسبزی این نواحی و فاصله اندک میان شهرها و نواحی روستایی و ییلاقی، ظرفیت بسیاری برای ساخت خانه های ویلایی در این مناطق فراهم کرده است. همچنین با گسترش ویلاسازی در شمال، به تبع ما شاهد رشد روز افزون خرید و فروش ویلا در شمال می‌باشیم که طراحی این پروژه‌ها در شمال بیشتر به منظور ویلا تعطیلات و فصلی صورت انجام می شود اما در بعضی موارد نیز، طراحی و ساخت و ساز ویلا با هدف سکونت دائم می باشد.

از این رو در این مطلب سعی داریم به نکات مورد توجه برای ساخت اصولی این پروژه‌ها بپردازیم.

بیشتر بخوانید : گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟

طراحی ویلا در شمال

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی ویلا در شمال می توانید با شماره 02177491468 تماس حاصل نمایید.

نکات و اصول مهم طراحی ویلا در شمال

نکات و اصول مهم طراحی ویلا در شمال

 • در طراحی و ساخت ویلاهای شمالی بهتر است از کرسی چینی استفاده شود.
 • در زیر بنای ویلا بای از قیر، گونی و عایق های پلاستیکی مقاوم در برابر آب و رطوبت فراوان استفاده شود.
 • برای کار گذاری پنجره‌ها در نواحی برخورد با کج باران ها، از پنجره کوچکتر و از جنس یو پی وی سی (UPVC) استفاده و برای هر یک از پنجره‌هاباید عایق پلاستیکی در برابر باران استفاده شود.
 • به علت نبود نورخورشید به میزان کافی باید در مناطق شمالی پنجره ها تا حد امکان عریض و طویل و مرتفع در جهت جنوبی و جنوب غربی و شرقی کار گذاشته شود تا حداکثر نور ممکن را از خورشید دریافت کنند.
 • به علت وجود مناظر زیبا در نقاط مختلف شمال تلاش می‌شود تا از حداکثر ویو برای منظره‌های بیرونی با استفاده از بالکن ها و پنجره‌های بزرگ استفاده گردد.
 • برای استفاده از بادهای غرب به شرق نیز می‌توان از پلان های کشیده در سمت غرب به شرق استفاده نمود تا تهویه ی هوای طبیعی مطبوعی در سراسر خانه وجود داشته باشد.
 • هرچه پیچیدگی در فرم کلی و پلان سازه‌ها و ویلاهای مناطق شمال کمتر شود، تهویه‌ی هوای بهتری صورت می‌پذیرد.
 • در مناطق شمالی به علت بارش فراوان باید از سقف‌های شیب دار و شیروانی استفاده شود.
 • برای ساخت سازه‌های شمال به علت زنگ زدن و فرسایش سریع فلز در هوای مرطوب باید از سازه‌های بتنی استفاده شود.
 • مصالح ساختمانی بومی قابل استفاده در شمال ایران شن و ماسه و الوار های چوب می‌باشد.
 • باید در شمال حتما از متریال هایی استفاده کنید که ظرفیت حرارتی بالایی نسبت به اختلاف دمای تابستان و زمستان در شمال کشور داشته باشند و همچنین در برابر رطوبت زیاد، باران های فراوان مقاومت داشته باشند، درغیر این صورت ویلای ساخته شده به سرعت دچار فرسایش شده و دچار عوارض غیرقابل جبرانی خواهد شد.

بیشتر بخوانید : اخذ پروانه ساخت و جواز ساختمان

 ساخت ویلای ساحلی و جنگلی در شمال کشور

 ساخت ویلای ساحلی و جنگلی در شمال کشور

طراحی ویلا در شمال را می‌توان به دو دسته تقسیم بندی کرد که شامل طراحی ویلا های ساحلی و اصول طراحی ویلا های جنگلی می شود.

ویلاهای ساحلی و ویلاهای جنگلی هر کدام کیفیت‌های خاص و منحصر به فرد مختص خود را دارند که در زمان طراحی بنا باید به آن ها توجه کرد. یکی از بزرگترین تفاوت ها در میان ویلا های ساحلی و ویلا های جنگی منظره و دید این خانه‌ها می‌باشد. در واقع نمیتوان گفت کدام یک کیفیت بالاتری برخورداند چرا که این مساله امری سلیقه ای و فردی می‌باشد، اما می‌توان اشاره کرد که هر دوی این ویلا ها دارای کیفیت های منحصر به فرد و زیبایی‌های خاص خود هستند که باید در طراحی ویلای شمالی باید به آن‌ها توجه نمود .

از دیگر تفاوت ها میان سازه‌های جنگلی و ویلاهای ساحلی که در طراحی ویلا در شمال تاثیر گذار می‌باشد، تفاوت های دمایی و رطوبتی میان این دو موقعییت است. شاید فاصله آن ها از لحاظ مسافتی از یکدیگر  خیلی زیاد نباشد اما قرار گیری یکی از آن ها در کنار دریا سبب بالا بودن رطوبت و قرار گیری دیگری در جوار جنگل منجر به کاهش دما و کاهش رطوبت نسبی خواهد شد.

بیشتر بخوانید : طراحی نمای ساختمان و پلان

طراحی ویلا در شمال

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی ویلا در شمال می توانید با شماره 02177491468 تماس حاصل نمایید.

کیفیت ساخت و طراحی بنا در شمال کشور

کیفیت ساخت و طراحی بنا در شمال کشور

کیفیت ساخت ویلا را نمی‌توان از روی ظاهر آن تشخیص داد و  ساختمان سازی در شمال کشور دو بخش اصلی دارد که شامل سفت کاری و نازک کاری می باشد و کیفیت در هر دو بخش مزبور اهمیت فراوانی دارد. کیفیت در بخش سفت کاری و اسکلت بنا که ارتباط مستقیم با جان آدم ها دارد از اهمیت زیادی  بالایی برخوردار بوده و هرچه کیفیت در این بخش ساختمان بالاتر باشد، امنیت ساکنان نیز بیشتر می شود.

از آنجایی که بالابردن کیفیت در اینبخش سازه، سازنده را متحمل هزینه بیشتر(و در نتیجه سود کمتر هنگام فروش) می‌کند،  تعدادی از سازندگان برای سود بیشتر ، کیفیت اسکلت و سفت کاری را کاهش می دهند. و از آنجایی که سفت کاری توسط نازک کاری پوشانده می‌شود بنابراین کسی از زیربنای کار اطلاعی نخواهد یافت، بنابراین در هنگام انتخاب معمار و طراح برای ساخت ویلای خود حتما به یک موسسه‌ی معتبر مراجعه نمایید تا به شک اصولی کار طراحی و ساخت را به اتمام برساند.

بیشتر بخوانید : اخذ گواهی عدم خلاف ساختمان

نازک کاری اصولی در طراحی ویلا در شمال

نازک کاری اصولی در طراحی ویلا در شمال

کاشی، سرامیک، سنگ، درها، پنجره، کمد وکابینت، شیرآلات، کلید و پریز، گچ کاری و هر آنچه که شما در سازه مشاهده می‌کنید، توجه شما را به خود جلب می‌نماید و حتی در اکثر مواقع ساختمان را به خاطر همین ظاهرسازی های زیبا می‌خرید، مربوط به بخش نازک کاری بنا می‌شود. کیفیت در این بخش هم بسیار اهمیت دارد، چون لطافت و روح زندگی در این قسمت از ساخت و ساز قرار خواهد گرفت اما فراموش نکنید که این بخش تنها ظاهر قضیه است و همانطور که اطلاع دارید حتی اگر در ساختمانی مصالح بخش نازک کاری مطابق با سلیقه شما نباشد هم به راحتی می‌توانید با صرف هزینه معقول این بخش را مطابق با سلیقه خود اصلاح نمایید.

البته این در صورتی است که قصد خرید خانه را داشته باشید، در صورتی که خودتان می‌خواهید ویلا بسازید، بهتر است از ابتدا با بهترین مهندسین و طراحان ساخت ویلا مشورت نمایید تا زیربنای سازه از همان ابتدا با سلیقه شما و نازک کاری مطابقت داشته باشد.

بیشتر بخوانید : وام طلا

 اهمیت استفاده از مصالح سازگار با موقعیت جغرافیایی بنا

 اهمیت استفاده از مصالح سازگار با موقعیت جغرافیایی بنا

امروزه با پیشرفت تکنولوژی شاهد بوجود آمدن مصالح زیادی بودیم که می‌توانند در اقلیم های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. در طراحی ویلا در شمال هم می‌توان به دسته بزرگی از مصالح قابل دسترس اشاره کرد. اما آنچه در این اقلیم باید مورد توجه بسیاری قرار گیرد، اجرای دقیق و نگه داری این مصالح می‌باشد، چرا که اقلیم معتدل و مرطوب منجربه فرسایش سریع اکثر مصالح خواهد شد.

اگر از دید آسایش حرارتی بخواهیم به این بخش نگاه کنیم باید به این موضوع بپردازیم که استفاده از مصالح سبک و متخلخل به دلیل ظرفیت گرمایی پایین نسبت به مصالح سنگین پاسخ مناسبی به ما خواهد داد.

در ساخت اسکلت ویلا در شمال هم بهتر است تا برای جلوگیری از پوسیدگی از سازه بتنی به جای سازه فلزی استفاده کنیم. اگر در طراحی ویلا در شمال از سازه فلزی استفاده شود، باید حتما تمهیدات لازم را در راستای جلوگیری از پوسیدگی آن اجرا نمود.

بیشتر بخوانید : برگه تعهد نقشه های تاسیساتی مکانیکی

طراحی ویلا در شمال

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی ویلا در شمال می توانید با شماره 02177491468 تماس حاصل نمایید.

عایق کاری برای طراحی ویلا در شمال

عایق کاری برای طراحی ویلا در شمال

عایق‌کاری مناسب و دقیق در طراحی ویلا در شمال و ساخت و ساز آن به دلیل وجود رطوبت بالا در شمال ایران بسیار پر اهمیت است که بر این اساس عایق‌کاری آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و کف ویلا با استفاده از ایزوگام انجام می‌شود. البته قبل از کاشی‌کاری دیوارهای سرویس‌های بهداشتی و آشپرخانه برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، عایق‌کاری نیز انجام می‌شود. همچنین سقف ساختمان نیز طبق سلیقه کارفرما و یا صاحب ویلا با استفاده از چوب روسی، لمبه، و کناف عایق‌کاری می‌شود.

ضوابط شهرداری برای طراحی ویلا در شمال

ضوابط شهرداری برای طراحی ویلا در شمال

طراحی و ساخت ویلا در شمال استانداردها، ضوابط و قاعده خاص خود را دارد که علاوه بر رعایت کیفیت و زیبایی در معماریی، مکان مورد باید اسناد و مدارک قانونی داشته باشد و از نظر چیدمان و نقشه هم عامه‌پسند باشد.

یکی از ضوابطی که در طراحی ویلا در شمال باید پیش از اجرای نقشه مورد توجه قرار گیرد، علاوه بر دریافت مجوز از شهرداری بحث تراکم می‌باشد. میزان تراکم در شهرهای مختلف شمال متفاوت بوده و شهرداری تراکم ۵۰ درصد را برای شهرها، و ۳۰ درصد را برای حومه شهر در نظر گرفته است. بر این اساس مالک حق ساخت ۳۰تا ۵۰درصد متراژ زمین موردنظر را جهت طراحی و ساخت ویلا دارد و متراژ باقیمانده از زمین نیز باید به فضای سبز و حیاط و محوطه ویلا اختصاص پیدا کند.

همچنین گفتنی است که قانون شهرداری در بحث تراکم در رابطه با زمین‌های ساحلی و زمین‌های جنگلی واقع در در حومه و بیرون شهر هیچ تفاوتی قائل نیست.

بیشتر بخوانید : برگه تعهد معماری

طراحی ویلا در شمال

طراحی ویلا در شمال

مشاورین ما در دفتر مهندسی رویال سازه پایدار آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با طراحی ویلا در شمال می‌باشند تا بتوانند اطلاعات کافی جهت دست یابی شما به ویلای رویایی خودتان را به شما ارائه نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با ما در رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

طراحی ویلا در شمال

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی ویلا در شمال می توانید با شماره 02177491468 تماس حاصل نمایید.