گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟

فهرست مطالب

گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟

دریافت گواهی عدم خلاف ساختمان نشان دهنده طی شدن اصولی تمامی مراحل ساخت و ساز طبق ضوابط تعیین شده از سمت شهرداری می‌باشد که عدم انجام کار غیر قانونی بوده و انجام آن روند ساخت بنایی که هنوز به اتمام نرسیده است را اثبات خواهد کرد.

درخواست جهت گرفتن این گواهی برای سازه توسط مالک آن امکان پذیر بوده که در صورت رعایت تمامی ضوابط تعیین شده از سوی شهرداری در ساخت بنا صادر می‌گردد. برای کسب اطلاعات در خصوص این که گواهی عدم خلاف ساختمان چیست و چگونه اخذ می‌شود، می‌توانید با شرکت رویال سازه پایدار تماس بگیرید تا از خدمات مشاورین و کارشناسان حرفه‌ای ما بهره مند شوید. همچنین در این مطلب نیز به صورت اختصاصی به آن پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید : برگه تعهد نقشه های تاسیساتی مکانیکی

گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟ می‌توانید با رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

شماره تماس : 02177491468

گواهی عدم خلاف ساختمان چیست و چه کاربردی دارد؟

گواهی عدم خلاف ساختمان چیست و چه کاربردی دارد؟

گواهی عدم خلاف ساختمان، مجوزی است که نشان می‌دهد هنوز عملیات اجرایی یک ملک به پایان نرسیده است. گواهی عدم خلاف، به طور معمول طبق درخواست مالک یک سازه برای استفاده از تسهیلات بانکی یا انجام معامله دریافت خواهد می‌گردد و  در صورتی که مالک، تقاضای صدور عدم خلافی ساختمان را داشته باشد، با رعایت تبصره ۸ ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌، تا سه بار قادر است بر اساس گواهی مامور بازدید از بنا برای ساختمان احداث شده از آغاز عملیات ساختمانی تا دریافت پایان کار آن را دریافت کند.

نکته دیگر در خصوص این که گواهی عدم خلافی ساختمان چیست، این می‌باشد که در بعضی از موارد با گواهی پایان کار اشتباه گرفته می‌شود، در صورتی که این دو با هم تفاوت‌های زیادی دارند و گواهی پایان کار، بعد از به اتمام رسیدن عملیات اجرایی یک ملک صادر خواهد شد.

بیشتر بخوانید : برگه تعهد معماری

چرا به گواهی عدم خلافی بنا نیاز داریم

چرا به گواهی عدم خلافی بنا نیاز داریم

 • یکی از دلایل مهم برای ارائه درخواست به شهرداری برای صدور گواهی عدم خلاف ساختمان بهره‌مندی از تسهیلات بانکی لازم در ساخت و ساز می‌باشد. در صورتی سازه در حال ساخت این گواهی را نداشته باشد، بانک هیج گونه وامی را به سازندگان ملک اختصاص نمی دهد.
 • دلیل دیگری که مالک را برای گرفتن این گواهی پر اهمیت ترغیب می‌کند، پیش فروش کردن واحدهای در حال ساخت در بنا می‌باشد که خریدار بدون مشاهده این گواهی و اطمینان یافتن از کیفیت ساخت، اقدام به خرید بنا نخواهد کرد، در صورتی که با مشاهده این مدرک معتبر صادر شده از سوی شهرداری خیالش بابت رعایت شدن اصول فنی در ساخت بنا راحت می‌شود.

بیشتر بخوانید : اخذ گواهی عدم خلاف ساختمان

مدارک قابل ارائه برای دریافت گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟

 • تکمیل فرم درخواست عدم خلاف ساختمان از شهردار
 • ارائه فیش پرداخت شده جهت عوارض نوسازی ملک
 • ارائه سند مالکیت رسمی ساختمان از جانب مالک آن
 • ارائه درخواست به شهردار جهت گرفتن دستور گواهی از او
 • ثبت شماره و تاریخ در دبیرخانه
 • تعیین مدت زمان مشخص برای بازدید از سازه توسط کارشناس واحد شهرسازی

بیشتر بخوانید : برگه تعهد نقشه ‌های تأسیساتی برقی

اقدامات لازم برای دریافت گواهی عدم خلاف ساختمان

اقدامات لازم برای دریافت گواهی عدم خلاف ساختمان

در ادامه مطلب به مراحل و اقدامات لازم برای دریافت این گواهی می‌پردازیم تا متوجه شوید مراحل دریافت گواهی عدم خلاف ساختمان چیست. این گواهی  در شرایط بخصوص و با انجام راه‌های بخصوصی صادر می‌گردد که در ادامه به آن می پردازیم.

 • مراجعه حضوری مهندس ناظر ملک در دفتر خدمات الکترونیک و ارائه گزارش کتبی از اجرای فونداسیون.
 • مراجعه حضوری مالک بنا یا وکیل او با در دست داشتن اصل سند و پروانه ساخت ملک به دفتر خدمات الکترونیک و درخواست کتبی گواهی عدم خلافی ساختمان.
 • تعیین نمودن تاریخ و بازدید مأمور تعیین شده دفتر از ملک و صدور گزارش کتبی از آن
 • ثبت کردن تمامی مراتب در پرونده و صدور و ارائه گواهی عدم خلاف به سازنده یا مالک بنای در حال ساخت

مراحل دریافت عدم خلاف ساختمان در هر گامی از اجرای عملیات ساختمان سازی تا مراحل سفت کاری و حتی در مدت اجرای نازک کاری نیز نیاز به گزارش کتبی مهندس ناظر و دیگر اقدامات به روشی که شاره کردیم، است.

بیشتر بخوانید : وام سیم کارت

گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟ می‌توانید با رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

شماره تماس : 02177491468

نکات قابل توجه جهت دریافت گواهی عدم خلافی ساختمان چیست؟

نکات قابل توجه جهت دریافت گواهی عدم خلافی ساختمان چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید برخی از الزامات برای صدور گواهی عدم خلاف ساختمان چیست، در ادامه همراه ما باشید.

 • برای مراحل دریافت گواهی عدم خلافی ساختمان، همه مفاد پروانه و موارد ذکر شده در آن (متراژ عرصه و اعیان) باید انجام شود و بنا باید طبق نقشه‌های سازه و معماری تایید شده به وسیله شهرداری و مندرجات پروانه ساختمانی، با رعایت کامل تمامی ضوابط مقررات ملی بنا و زیرنظر ناظرین و توسط مهندسان مجری احداث شود.
 • گواهی عدم خلافی ساختمان باید در مدت زمان اعتبار پروانه ساخت بنا دریافت شود. در غیر این صورت، باید عوارض تمدید پروانه توسط صاحب ملک پرداخت گردد.
 • صدور گواهی عدم خلافی به درخواست مالک بنا با ارائه گزارش عملیات انجام شده و به توسط مهندس ناظر مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.
 • هرچه مراحل دریافت گواهی عدم خلافی ساختمان دیرتر شود، جریمه‌های شهرداری هم سنگین‌تر خواهد شد. همچنین در صورتی که وام بانکی جهت ساخت و ساز دریافت شود، بابت هر روز دیرکرد و تسویه آن، بانک جریمه زیادی از مالک می‌گیرد.
 • اگر در زمان بازدید از ملک، تخلف ساختمانی گزارش شود و توسط ماموران شهرداری هم تایید گردد، اگر جنبه جزایی داشته و قابل تعقیب باشد، پرونده توسط شهرداری به کمیسیون ماده صد ارجاع شده و بعد از آن از مالک بنا درخواست توضیح مکتوب در مدت ۱۰ روز خواسته می‌شود.
 • در صورتی که رای کمیسیون ۱۰۰ مبتنی بر جریمه باشد، جریمه به مالک تعلق خواهد گرفت و در صورتی که پرداخت گردد، پروانه ساختمان تمدید و گواهی پایان کار نیز دریافت خواهد شد، اما اگر جریمه پرداخت نشود، پرونده به کمیسیون تجدید نظر ماده صد ارجاع و رای تخریب آن صادر می‌شود.

در ادامه به صورت اختصاصی توضیح می‌دهیم که هر بخش از مراحل دریافت گواهی عدم خلاف ساختمان چیست.

بیشتر بخوانید : طراحی نمای ساختمان و پلان

ارائه گزارش مرحله‌ای توسط مهندس ناظر در گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟

مهندس ناظر چگونگی اجرای عملیات احداث بنا و مراحل ساخت آن را به شکل گزارش مرحله‌ای ارائه می کند. این گزارش ‌ها اصولا بعد از هر بازدیدی که از کارگاه ساختمانی انجام شود، تهیه خواهند شد. در این گزارش‌ها خلاف یا عدم خلاف انجام می‌شود که توسط مهندس ناظر ملک قید می‌شود.

بیشتر بخوانید : برگه استحکام بنا

ارائه تاییدیه استفاده از بتن مرغوب برای مرحله فونداسیون

ارائه تاییدیه استفاده از بتن مرغوب برای مرحله فونداسیون

یکی از نکات بسیار مهم و ضروری در ساختمان در حال ساخت تعیین کیفیت مصالح استفاده شده در ساخت آن می‌باشد. یکی از مصالح بسیار مهم در این زمینه نیز بتن می‌باشد که با توجه به اهمیت این مسئله یکی از وظایف ناظران دریافت تاییدیه بتن آماده از سمت مجری پروژه و کنترل آن در راستای انطباق مشخصات بتن با کیفیت با نقشه‌های سازه‌ای است. ضوابط شهرداری برای استفاده از بتن آماده دستورالعمل‌های ویژه‌ای را تدوین نموده که برای اخذ گواهی عدم خلاف باید رعایت گردد.

نتایج آزمایشگاه و سفت کاری بنا

برای اطمینان حاصل نمودن از رعایت استاندارد ضوابط شهرداری در بتن به کار رفته در ملک، هنگام عملیات اجرایی و بتن‌ریزی نمونه‌هایی از آن انتخاب می‌شوند و مورد آزمایش قرار خواهند می‌گیرند. نتایجی که برای این آزمایش‌ها بعد از بررسی توسط ناظر جهت عدم پذیرش یا پذیرش و انطباق با مشخصات بتن تایید شده است، برای درج در پرونده ساختمان ارسال می‌گردد.

بیشتر بخوانید : وام طلا

نقش دیوان عدالت اداری در دریافت گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟

نقش دیوان عدالت اداری در دریافت گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟

دیوان عدالت اداری از شعب بدوی و تجدید نظر تشکیل شده است که برای طرح دعوای  صدور گواهی عدم خلافی لازم می‌باشد تا ابتدا در آن دادخواست تنظیم گردد.

دادخواست صدور گواهی عدم خلاف ساختمان باید با رعایت تشریفات و موازین قانونی انجام گردد و عدم رعایت نکات قانونی، امکان دارد دعوای شما را با قرار ابطال دادخواست یا رد دادخواست برای اخذ گپاهی عدم خلاف ساختمان مواجه کند. لذا توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی به اصول ساخت بنا پایبند باشید تا درگیر مشکلات بعد از آن نشوید. چرا که رسیدگی به این امور در دیوان عدالت بسیار زمان بر می‌باشد و در پروسه ساخت بنا اختلال ایجاد خواهد کرد. در صورتی که از ابتدا با یک شرکت تخصصی و معتبر مشورت از همان ابتدا گواهی عدم خلاف را دریافت می‌کنید و دریافت گواهی عدم خلاف دیگر درگیر این مورد نخواهید شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این که گواهی عدم خلاف ساختمان چیست، می‌توانید با شرکت مهندسی رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید : برگه های مهندسی

اقدامات نادرست در دریافت  گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟

اقدامات نادرست در دریافت  گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟

در این بخش به مواردی می پردازیم که در صورت انجام دادن ، باعث مشکل و اخلال در روند اخذ گواهی عدم خلافی خواهند شد. بنابراین بهتر است قبل از شروع ساخت و ساز با یک موسسه معتبر مانند رویال سازه پایدار تماس بگیرید تا قبل از انجام هر عملی، این موارد را به شما بگویند و دیگر نیازی نباشد بعد از ساخت بنا دوباره آن را تعمیر کنید. در ادامه به برخی موارد نادرست که در کارتان اخلال ایجاد می‌کنند پرداخته‌ایم.

 • اجرای نماهایی صیقلی و بازتابنده در ملک
 • درب‌های ساختمان نباید در جهت بیرون از واحد باز شوند
 • نصب پله و رمپ در محدوده پیاده روها و مکان‌ عمومی ممنوع بوده و در کارتان اخلال ایجاد می‌کند.
 • هدایت هرگونه فاضلاب به گذرگاه های عمومی در اخذ گواهی عدم خلاف ساختمان مشکل ایجاد می‌کند.

گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون گواهی عدم خلاف ساختمان چیست، با شرکت ما تماس بگیرید تا از تمامی جزئیات اخذ این گواهی ضروری آگاه شوید.

شماره تماس : 02177491468