آزمایش خاک نظام مهندسی

فهرست مطالب

 آزمایش خاک نظام مهندسی

در شهر تهران برای ساختمان‌هایی که دارای بیش از ۶ سقف (با احتساب پارکینگ و انباری) هستند و یا ساختمان‌هایی با متراژ زیربنای بیشتر از ۲۰۰۰ متر مربع ، انجام آزمایش خاک نظام مهندسی و دریافت برگه سبز ژئوتکنیک الزامی می‌باشد.

در صورت عدم انجام تست مربوط به خاک نظام مهندسی به طور معمول تیپ خاک را نوع ۳ با ۴ فرض می­‌کنند که باعث هزینه بالای ساخت خواهد شد و همچنین لازم به ذکر است که انجام تست خاک برای دریافت جواز الزامی بوده و سازمان نظام مهندسی بر صحت آن نظارت کامل دارد.

شماره تماس: 09124409621

 آزمایش خاک نظام مهندسی

آزمایش خاک نظام مهندسی به چند روش انجام می‌گیرد؟

تست خاک نظام مهندسی به شکل صحرایی و آزمایشگاهی انجام می‌گیرد که در آزمایش خاک آزمایشگاهی خاک نمونه ­برداری شده را زیر تنش برشی قرار داده و واکنش آن ثبت خواهد شد، سپس طبق نتایج به دست آمده تیپ خاک تعیین شده و برگه سبز ژئوتکنیک صادر می‌­شود. همچنین لازم به ذکر است که خاک تیپ یک سخت ­تر بوده و در مقایسه با سایر تیپ ­های خاک کیفیت بالاتری دارد.

تیپ خاک به چند دسته تقسیم می‌شود؟

  • تیپ یک خاک: تیپ ۱ بهترین تیپ خاک از نظر کیفیت در آزمایش خاک نظام مهندسی می‌باشد و تیپ یک حاوی دانه‌‌های درشت متراکم بسیار سخت و سنگ می‌باشد که به همین دلیل این نوع خاک از کیفیت خوبی برخوردار است.
  • تیپ دو خاک: تیپ ۲ در مقایسه با تیپ ۱ خاک از کیفیت کمتری برخوردار بوده و در حالت کلی می‌توان گفت از کیفیت متوسط رو به بالایی بهره‌مند است. این نوع خاک در رده خاک درشت دانه به همراه ریزدانه رسی قرار می‌گیرد.
  • تیپ سه: تیپ ۳ جزو خاک های ریزدانه رسی همراه با درشت دانه است و کیفیتش متوسط می‌باشد.
  • تیپ چهار خاک: تیپ ۴ خاک در رده خاک ریزدانه رسی خالص قرار می‌گیرد و جزو کیفیت های ضعیف محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید : گواهی پایان کار ساختمان

 بررسی انواع آزمایش خاک نظام مهندسی

رایج ترین تست خاک نظام مهندسی شامل آزمایش نفوذ استاندارد(SPT)، آزمایش مربوط به بارگذاری صفحه (PLT)، آزمایش هم ارز ماسه‌ای، درون چاهی دانهول، آزمایش تحکیم خاک ، تست دانه بندی و هیدرومتری مکانیک خاک ، تست سه محوری، تست تراکم خاک و … می‌شود که در ادامه به بررسی انواع آزمایش خاک نظام مهندسی می‌پردازیم.

شماره تماس: 09124409621

 آزمایش خاک نظام مهندسی

 بررسی روش آزمایش نفوذ استاندارد SPT

یکی از مهم ‌ترین آزمایش خاک نظام مهندسی جهت تعیین تیپ خاک آزمایش نفوذ استاندارد (SPT) و دریافت برگه سبز ژئوتکنیک می‌باشد. نحوه اجرای این تست خاک نظام مهندسی این گونه می‌باشد که یک وزنه ۶۳.۵ کیلوگرمی از فاصله ۷۶ سانتی ‌متری سقوط‌ کرده و تعداد ضربات لازم برای نفوذ وزنه در عمق مشخصی از خاک مشخص شده و طبق نتایج به دست آمده، تیپ خاک مشخص خواهد شد.

تست SPT یک تست خاک نظام مهندسی کم هزینه بوده و معمولا در گمانه ای انجام خواهد شد که برای مقاصد دیگر حفاری شده است و با استفاده از این تست خاک نظام مهندسی، هزینه اضافی بر پروژه تحمیل نمی‌گردد.

از طرفی تقریبا تمامی تجهیزات تست نفوذ استاندارد  (SPT)همان تجهیزاتی می‌باشند که برای حفاری به کار گرفته شده و تجهیزات اختصاصی این تست در حد محدودی می‌باشد و این در حالی است که در دیگر آزمایش‌های صحرایی تجهیزات اختصاصی گسترده‌ای به کار گرفته خواهد شد.

بیشتر بخوانید : وام سیم کارت

بارگذاری صفحه (PLT) در آزمایش خاک نظام مهندسی

تست بارگذاری صفحه (PLT) یکی از متداولترین آزمایش‌های خاک نظام مهندسی در مطالعات صحرایی محسوب می‌شود که با استفاده از نتایج آزمایش PLT می ‌توان ظرفیت باربری پی‌ را با مد نظر داشتن ملاحظات نشست خاک، مورد ارزیابی قرار داد. به عبارت دیگر، تست PLT شیوه‌ای برای تخمین میزان نشست بستر، ناشی از ساخت بنا و یا تعیین ظرفیت باربری نهایی بستر ساختگاه می‌باشد.

واضح است که ایده ‌آل ترین حالت جهت تعیین نشست بستر ناشی از بار واقعی ساختمان حالتی است که بار معادل بنا بر سطحی به اندازه شالوده‌ واقعی اعمال می‌شود و میزان نشست اندازه‌گیری شده با توجه به هزینه و مشکلات ‌تامین این شرایط، تست بارگذاری صفحه با اعمال بار طراحی پیشنهادی بر یک صفحه‌ با ابعاد کوچک، انجام می‌گیرد. همچنین جهت دستیابی به مقدار نشست و ظرفیت باربری پی با ابعاد واقعی، از ضرایب تبدیل استفاده خواهد شد.

بیشتر بخوانید : بازسازی ساختمان

آزمایش هم ارز ماسه‌ای چیست؟

یکی دیگر از آزمایش‌های خاک نظام مهندسی و دریافت برگه سبز ژئوتکنیک، تست هم ارز ماسه ای است که برای به دست آوردن نسبت ماسه به خاک و مقدار ریزدانه موجود در آن به کار می‌­رود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این نوع تست در آزمایش خاک نظام مهندسی می‌توانید با ما در رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

شماره تماس: 09124409621

آزمایش دانهول   (DHT)در آزمایش خاک نظام مهندسی

آزمایش درون چاهی دانهول  (DHT)به علت مزایایی که دارد، یکی از پرکاربردترین شیوه‌های اندازه‌گیری سرعت امواج الاستیک می‌باشد که زیرمجموعه روش‌ لرزه ‌نگاری است.

اساس کار در آزمایش خاک دانهول (DHT)، اندازه گیری زمان سیر موج از سطح زمین تا اعماق آن می‌باشد. بدین منظور یک لرزه سنج که شامل سه حسگر عمود بر هم است، توسط کابل در اعماق مختلف قرار گرفته و امواج لرزه ای حاصل از چشمه لرزه‌ای به وسیله آن ثبت می گردد. همچنین قابل توجه است که اجرای تست دانهول روی انواع خاک و سنگ امکان پذیر می‌باشد.

بیشتر بخوانید : گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد

 آزمایش خاک نظام مهندسی

تست دانه ‌بندی و هیدرومتری مکانیک خاک پروژه

تست دانه بندی خاک از آزمایش‌های مهم خاک است که طبق استاندارد ASTMD422-63 انجام گرفته و این آزمایش هم برای اخذ برگه سبز ژئوتکنیک ضروری می‌باشد. همچنین تست دانه بندی خاک، به طور معمول به سه روش عمده که تابع اندازه ذرات خاک است، انجام می‌شود که برای کسب اطلاع از آن می‌توانید با ما در رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

تست سه محوری  آزمایش خاک نظام مهندسی

یکی دیگر از آزمایش‌های خاک نظام مهندسی برای صدور برگه سبز ژئوتکنیک، تست یا آزمایش سه محوری خاک می‌باشد که به عبارتی برای بررسی مقاومت برشی خاک در خاک چسبنده، غیر چسبنده و دانه ‌ای از آزمایش سه محوری خاک استفاده می‌گردد. در تست سه محوری ، خاک بین دو صفحه فلزی قرار می‌گیرد و به کمک پیستون در جهت عمودی و با استفاده از سیال در دیگر جهات به آن نیرو وارد می‌کنند.

بیشتر بخوانید : وام خودرو

 آزمایش خاک نظام مهندسی

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون آزمایش خاک نظام مهندسی می‌توانید با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 09124409621