گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد

فهرست مطالب

گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد

پیش از شروع هرگونه ساخت و ساز بنا، مجوز ساخت باید از شهرداری دریافت شود. بعد از اتمام عملیات ساختمانی، سازنده بنا باید به شهرداری مراجعه نماید و برای دریافت گواهی پایان کار ساختمان اقدام کند و بعد از درخواست  و اتمام کار ساخت و ساز، شهرداری انطباق بنای ساخته شده با قوانین و مقررات را بررسی می‌کند. صدور گواهی پایان کار به این معنا می‌باشد که  شهرداری و سازمان نظام مهندسی با در نظر داشتن مقررات فنی و شهرسازی، با ملک ساخته شده مشکلی ندارد و همچنین آن را تایید می‌نماید. از این رو در ادامه این مطلب سعی داریم به این مسئله بپردازیم که گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد.

شماره تماس: 09124409621

گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد

پایان کار تفکیکی بنا چیست؟

پایان کار ساختمان، گواهی‌ای می‌باشد که مربوط به کل یک بنا است و علاوه بر این گواهی سازه، برای هر واحد از ساختمان‌ نیز باید به‌ شکل مجزا گواهی پایان کار دریافت نمود. اگر می‌خواهید از نحوه دریافت این گواهی و اینکه گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد، اطلاع یابید، باید بگوییم که این کار بسیار ساده است. مالک سازه باید به شهرداری‌ که بنا در آن واقع شده است، مراجعه نموده و اقدام به دریافت پایان کار تفکیکی کند که پس از آن با طی مراحل قانونی و در صورت عدم وجود تخلف در مدت زمان کوتاهی صادر می‌شود.

بیشتر بخوانید : اخذ پایان کار در منطقه 1

گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد و تا چه مدتی اعتبار دارد؟

چنانچه سازنده بنا در تاریخ تعیین شده پایان کار دریافت ننماید، مالک سازه قادر است به دادگاه حقوقی محل وقوع پروژه ساختمانی برود و دادخواست الزام سازنده به دریافت پایان کار را تسلیم کند. در شرایط محکومیت سازنده بنا و خودداری او از اجرای حکم صادر شده، در مرحله اجرای احکام مالک بنا با هزینه پایان کار سازنده سازه اقدامات مورد نیاز در این رابطه را انجام می‌دهد و با توجه به قوانین جدید شهرداری مدت اعتبار پایان کار ساختمان نامحدود می‌باشد.

بیشتر بخوانید : طراحی ویلا در تهراندشت

علت اهمیت دریافت گواهی پایان کار بنا چیست؟

همان طور که در ابتدا اشاره شد، گواهی پایان کار در آخر عملیات ساخت و ساز صادر خواهد شد. پس زمانی که یک بنا دارای گواهی پایان کار باشد، مفهوم آن این است که:

بنای ساخته شده بدون تخلف ساختمانی بوده و مطابق با معیارهای فنی و مهندسی تأیید شده شهرداری احداث شده است که می‌توان برای این سازه صورت مجلس تفکیکی تنظیم نمود.

با گرفتن گواهی پایانکار بنا، امکان تنظیم صورت مجلس تفکیکی از سمت اداره ثبت اسناد و املاک فراهم می‌شود که پس از صدور صورت مجلس تفکیکی می‌توان برای هر کدام یک از واحدهای موجود در بنا، سند مالکیت مجزا صادر نمود که پس از آن امکان صادر شدن سند نیز برای ساختمان فراهم می شود. در اصل وقتی که گواهی پایان کار ساختمان صادر گردد، می‌توانید برای دریافت سند آن اقدام نمایید. بنابراین تا زمانی که ساختمان مربوطه گواهی پایانکار نداشته باشد، دسترسی و اجازه گرفتن رسمی سند از طریق دفاتر اسناد رسمی برای آن ایجاد نخواهد شد.

همچنین اگر مالک ساختمان بخواهد پیش از گرفتن پایان کار بنا برخی واحدها را پیش فروش نماید، قرارداد مربوط به این واحدها باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد و منعقد گردد که در این قرارداد، فروشنده باید متعهد شود که در هنگام مقرر گواهی پایان کار ساختمان را دریافت کند.

بیشتر بخوانید : وام با خودرو

برای اطلاع از اینکه گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد، می‌توانید با ما در رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

شماره تماس: 09124409621

گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد

گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد؟

از اواخر سال ۱۳۹۶ دریافت پایان کار ساختمان منوط به ارائه گواهینامه واکنش در مقابل آتش در نمای ساختمان می‌باشد. این اقدام در راستای اجرای بخشنامه صادر شده از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه شکل می‌گیرد. مطابق با دستگاه‌های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکاران ساختمان، باید مصالحی را در پروژه‌های ساخت و ساز مورد استفاده قرار دهند که دارای تاییدیه از سازمان ملی استاندارد و یا گواهینامه فنی طبقه بندی واکنش در مقابل آتش از مراجع ذیصلاح باشد.

با توجه به این بخشنامه سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری موظف می‌باشد تا استفاده از مصالح نمای قابل اشتعال در پروژه ساخت و ساز و صدور پروانه و پایان کار را منوط به دریافت گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کند در صورت اطلاع از اینکه گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد، می‌توانید با ما در رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید : کانال گرد

نکاتی پیرامون دعوای اخذ پایان کار پیرامون گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد

دریافت پایان کار ساختمان جزو وظایف فروشنده‌های سازه می‌باشد که آن‌ها می‌توانند یا خودشان این کار را انجام دهند و یا آن را به نمایندگان قانونیشان بسپارند. در مواقعی نیز ممکن است فروشنده اقدام به دریافت پایان کار ساختمان نکند که در چنین وضعی خریدار قادر است دادخواستی مبنی بر الزام فروشنده به دریافت پایان کار ساختمان را به شهرداری ارائه نماید.

بنابراین بهتر است در قرارداد ساخت و ساز، حتماً مدت زمانی را هم جهت اخذ گواهی پایان کار به وسیله فروشنده در نظر داشته باشید که در این صورت اگر فروشنده  بنا به تعهد خود مبنی بر دریافت این گواهی عمل ننمود، می‌توانید از او خسارت دریافت نمایید.

بیشتر بخوانید : بازسازی ساختمان

گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد

شیوه رسیدگی به دادخواست دریافت پایان کار ساختمان

برای اینکه بدانید گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد، نیاز است از روند رسیدگی به آن آگاه باشید، که به شرح زیر است:

  • توجه نمایید که ثبت همه دادخواست‌های قانونی مدتی می‌باشد که الکترونیکی شده است و بنابراین برای ثبت دادخواست پایان کار باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایید.
  • در هنگام ثبت دادخواست باید مدارکی مبنی بر اثبات مالکیت خود بر سازه را ارائه نمایید که این مدرک می‌تواند نوعی قرارداد مشارکت یا مبایعه نامه باشد.
  • اگر فروشنده بنا همچنان تعهدات خود مبنی بر دریافت گواهی پایان کار بنا را قبول نکرد، دادگاه وارد می‌شود.
  • درصورتی که فروشنده/ سازنده در دادگاه ملزم به دریافت پایان کار شناخته شود، مراتب آن در دادنامه مربوطه قید می‌شود. اجرائیۀ این دادنامه هم از دفتر شعبۀ صادر کنندۀ حکم محکومیت برای او صادر خواهد شد که این حکم ۱۰ روز فرصت اجرا دارد.
  • امکان دارد در طی ۱۰ روز، محکوم علیه اقدام به دریافت پایان کار ساختمان نماید کهدر این صورت محکومیت او ادامه دار نخواهد بود و مشکل حل خواهد شد.

بیشتر بخوانید : وام با ضمانت سیم کارت

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون اینکه گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد، با ما در رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

شماره تماس: 09124409621