گواهی پایان کار ساختمان

فهرست مطالب

گواهی پایان کار ساختمان

گواهی پایان کار ساختمان در واقع سندی است که سازنده بنا، باید آن را از شهرداری دریافت کند و این مدرک از جمله اسناد مهم ساختمان سازی می‌باشد و تا پیش از دریافت آن امکان صدور سند مالکیت در دفتر ثبت اسناد رسمی و یا انتقال سند مالکیت وجود نخواهد داشت. با توجه به اهمیت این گواهی برای ساختمان سازی، در ادامه به موارد قابل توجه در دریافت آن می‌پردازیم.

شماره تماس: 09124409621

گواهی پایان کار ساختمان

 گواهی پایان کار ساختمان چیست و چه کاربردی دارد؟

گواهی پایان کار بنا سندی است که که پس از به پایان رسیدن فرایند ساختمان سازی با توجه به شناسنامه فنی ملک مربوطه صادر می‌شود و پس از صدور گواهی پایان کار مشخص خواهد شد که این بنا از نظر مسکن و شهرسازی، شهرداری و ارگان‌های دیگر کاملاً قانونی ساخته شده و همه اصول لازم از جمله مقررات فنی و شهر سازی را رعایت نموده است؛ بنابراین اگر قصد خرید ساختمانی را دارید لازم است که علاوه بر پروانه ساختمان، گواهی پایان کار آن را هم رویت نمایید.

ما در رویال سازه پایدار برای دریافت این گواهی همراهتان هستیم.

بیشتر بخوانید : وام با خودرو

 بررسی مراحل گرفتن گواهی پایان کار ساختمان

مثل شیوه اخذ پروانه ساخت بنا، صدور گواهی پایان کار ملک نیز از وظایف شهرداری‌ها می‌باشد و افراد همان‌طور که برای گرفتن پروانه ساخت پرونده تشکیل می‌دهند، برای اخذ گواهی پایان کار هم پرونده تشکیل داده و مجوز ساخت نیز از جمله موارد قابل اهمیت موجود در این پرونده است. در ادامه به معرفی و توضیح شیوه اخذ پایان کار ساختمان اشاره خواهیم کرد و در صورتی که نیاز به توضیحات بیشتر دارید، ما در رویال سازه پایدار پاسخگوی تمامی سوالاتتان هستیم.

تشکیل پرونده از مراحل دریافت گواهی پایان کار

برای تشکیل پرونده گواهی پایان کار ساختمان مدارکی مورد نیاز می‌باشد که باید در هنگام تشکیل پرونده همراه مالک یا وکیل او باشد. از جمله این مدارک مورد نیاز می‌توان به مواردی چون: تهیه و تکمیل فرم درخواست گواهی پایان کار بنا، سند مالکیت رسمی زمین یا بنایی که پیش از ساخت در همان زمین وجود داشته است، اگر ملک تنها نوسازی شده است باید مبلغی برای عوارض نوسازی پرداخت نمایید و رسید آن را نیز همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید : اخذ پروانه ساخت در منطقه 1

شماره تماس: 09124409621

گواهی پایان کار ساختمان

بازدید از ملک و صادر شدن گواهی پایان کار ساختمان

بعد از تشکیل پرونده و ثبت آن در دبیرخانه و دریافت کد پیگیری مخصوص، نوبتی جهت بازدید از ملک از سوی شهرداری به وسیله کارشناس فنی تعیین می‌شود. همچنین لازم است در هنگام بازدید کارشناس فنی از ساختمان و تهیه گزارش از ملک، فرم تکمیل شده گزارش شروع، پیشرفت و پایان عملیات ساختمانی از سوی مهندس ناظر و مدارک شناسایی مالک سازه، صاحب سند یا وکیل او آماده باشد.

در صورت رعایت نکاتی که بر اساس قانون لزوم اجرا داشته باشند و هیچ‌گونه انحرافی نیز از نقشه نداشته باشد و به اصطلاح دارای خلاف نباشد، کار تقریباً به پایان نزدیک می‌شود و پس از بازدید کارشناس فنی از پروژه، پرونده به بخش امور مالی رفته و عوارض ساخت بنا محاسبه خواهد شد و با پرداخت آن برگه پایان بنا صادر می‌‌گردد. این برگه در واقع نوعی پیش نویس گواهی پایان کار ملک می‌باشد که با تائید رئیس بازرسی تحویل شما داده می‌شود.

بیشتر بخوانید : وام با ضمانت طلا

 بررسی کارکرد گواهی پایان کار بنا

 • گواهی پایان کار بنا اولاً نشان می‌دهد که سازه ساخته شده دارای تخلف ساختمانی نمی‌باشد و مطابق با معیار‌های فنی و مهندسی به طور کامل مورد تایید شهرداری است.
 • اصولاً تا وقتی که گواهی پایان کار ساختمان از سمت شهرداری، صادر نشود، امکان تنظیم صورت جلسه تفکیکی توسط اداره ثبت اسناد و املاک وجود نداشته و تا زمانی که صورت جلسه تفکیکی وجود نداشته باشد امکان صادر شدن سند مالکیت جداگانه برای هر یک از واحد‌های احداث شده در بنا وجود ندارد.
 • گواهی پایان کار بنا پیش نیاز صدور سند برای سازه است، بنابراین تا زمانی که گواهی پایان کار ساختمان را دریافت نکرده‌اید، نمی‌توانید برای دریافت سند اقدام نمایید. در واقع بدون این گواهی قانوناً نمی‌توانید بنا را به دیگری بفروشید و تا وقتی که بنا گواهی پایان کار نداشته باشد، انتقال رسمی سند از دفاتر اسناد رسمی امکان پذیر نمی‌باشد.
 • قرارداد پیش فروش سازه باید در دفتر اسناد رسمی تنظیم گردد به موجب این قرارداد فروشنده سازه باید متعهد به دریافت گواهی پایان کار گردد، همچنین لازم می‌باشد در قرارداد منعقده تاریخ دقیق برای حضور در دفتر اسناد رسمی جهت انتقال سند ساختمان مشخص گردد، مطمئناً در این تاریخ باید گواهی پایان کار دریافت شده باشد، چون بدون این گواهی انتقال سند ممکن نیست.

بیشتر بخوانید : بازسازی ساختمان

گواهی پایان کار ساختمان

وجود تخلف در شیوه صدور گواهی پایان کار ساختمان

در صورت داشتن خلافی در ساختمان از نظر اختلاف نقشه با بنا، عدم رعایت مواردی که از سمت سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی باید انجام گردد، پرونده به کمیسیون ماده ۱۰۰ارجاع داده خواهد شد. در این کمیسیون تصمیم گرفته می‌شود که اگر اختلافی میان نقشه و سازه وجود داشته باشد، بنا باید تخریب یا جریمه شود و اگر هم تخلفی در رعایت نکات سازمان آتش‌نشانی وجود داشته باشد، باید به اجرای آن اقدام نمود. اگر تصمیم بر جریمه کردن مالک ساختمان باشد، طبق نامه‌ای به او ابلاغ خواهد شد و اگر در مدت ۱۰روز او جریمه را پرداخت ننماید، پرونده به کمیسیون تجدید نظر ماده ۱۰۰فرستاده شده و نسبت به تخریب بنا تصمیم گیری خواهد شد. سپس در طی نامه‌ای به مالک بنا اعلام می‌شود که ساختمان در مدت دو ماه تخریب می‌گردد و با توجه به اینکه شهرداری خود اقدام به این امر خواهد کرد، هزینه این کار را هم از مالک دریافت می‌کند.

شماره تماس: 09124409621

دعوای الزام به دریافت گواهی پایان کار ساختمان

دعوای الزام به دریافت گواهی پایان کار مثل هر دعوای دیگری نیازمند تقدیم دادخواست می‌باشد یعنی در صورتی که سازنده بعد از اتمام عملیات ساخت بنا گواهی پایان کار را دریافت نکند؛ خریدار ملک می‌تواند طی دادخواستی الزام به اخذ گواهی پایان کار بن را از مراجع قضایی خواستار شود و همچنین می‌تواند خسارت تاخیر در تادیه و همچنین هزینه‌های مربوط به دادرسی و حق الوکاله را که به وکیلش پرداخت کرده است را هم از وی بگیرد. دادخواست الزام به دریافت گواهی پایان کار ساختمان می‌تواند توسط مالک و یا نماینده قانونی او تقدیم گردد.

البته لازم به ذکر می‌باشد که هدف اصلی خریدار از طرح کردن این دادخواست، به نام خوردن سند می‌باشد و بنابراین بهتر است که همزمان با الزام به دریافت صورت مجلس تفکیکی و تنظیم سند رسمی ملک، تعیین دادخواست به دادگاه ارائه شود.

بیشتر بخوانید : طراحی ویلا در تهراندشت

 مدارک مورد نیاز جهت صادر شدن گواهی پایان کار

 • اصل و کپی سند مالکیت ساختمان
 • ارائه اصل و کپی شناسنامه وکارت ملی مالک
 • درصورت فوت مالک ساختمان، ارائه اصل و کپی انحصار وراثت و کپی مدارک شناسایی ورثه الزامی است
 • ارائه اصل و کپی فیش عوارض نوسازی سالیانه بنا
 • ارائه اصل و کپی فیش آب، برق، گاز، تلفن ملک
 • ارائه کارت سازه، برگه اتمام عملیات ساخت و ساز و کلیه گزارشات مرحله‌ به مرحله و همچنین تادییه استاندارد نصب آسانسور در ساختمان‌های نوساز
 • ارائه اصل و کپی پروانه ساخت بنا
 • ارائه نقشه‌های معماری ملک و مهر شهرداری منطقه به همراه CD

بیشتر بخوانید : وام با سیم کارت

دلیل عدم صدور گواهی پایان کار ساختمان

گاهی با این که تمام مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز پایان کار ساختمان آماده است و همه مراحل آن طی شده است، تأخیری در روند صادر شدن این مجوز پر اهمیت پیش می‌آید و با توجه نوسانات بسیاری که در صنعت ساخت و ساز وجود دارد، امکان دارد سبب ضرر مالک یا کارفرما گردد؛ بنابراین رفع وجود هرگونه مشکل در اسرع وقت باید انجام شود تا از زیان مالی بیشتر پیشگیری گردد.

اگر گواهی پایان کار ساختمان صادر نمی‌شود، ممکن است مشکلی در تکمیل فرم شروع پروژه، پیشرفت و پایان یافتن کار و کار مهندس ناظر وجود داشته باشد. همچنین ممکن است تخلفی از نظر متراژ بنا در مقایسه با نقشه وجود داشته باشد که با تشکیل شدن کمیسیون ماده صد و پرداخت جریمه حل خواهد شد، امکان دارد پیمانکار از کارگران غیر مجاز استفاده کرده باشد و شکایتی در این خصوص وجود داشته باشد، امکان دارد تاییده سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی به علت وجود مغایرت‌هایی اخذ نشده باشد که همه موارد ذکر شده با اقدام به بهسازی بنا و پرداخت جریمه حل می‌شوند.  همچنین توجه داشته باشید که نظارت مالک و کارفرما بر شیوه اجرای کار ساختمانی از به وجود آمدن این‌ موارد پیشگیری خواهد کرد.

گواهی پایان کار ساختمان

اگر یک بنا را پیش خرید کنیم، تکلیف مجوز پایان کار ساختمان چیست؟

در این سؤال فرض بر این می‌باشد که فردی نسبت به پیش خرید بنایی در حال ساخت اقدام می‌کند و نگران این می‌باشد که پس از پایان ساخت، مجوز پایان کار برای انتقال سند، انجام می‌‌گردد یا خیر؛ در این مورد باید خریدار در هنگام پیش خرید خانه مسکونی مورد نظر در قرارداد دریافت مجوز پایان کار را ذکر نماید و هر دو طرف معامله بر روی آن توافق نمایند.

بیشتر بخوانید : اخذ پایان کار در منطقه 1

دریافت گواهی پایان کار ساختمان

گواهی پایان کار بنا از جمله مدارکی می‌باشد که جهت صدور و انتقال سند سازه، اتصال انشعابات آب، برق ساختمان، گاز و تلفن به آن نیاز می‌باشد. این گواهی از سمت شهرداری (همان سازمانی که صدور مجوز ساخت بنا در آن صورت گرفته است) صادر خواهد شد همانند دریافت مجوز ساخت، اخذ گواهی پایان کار ساختمان نیز دارای مراحلی می‌باشد که باید در مدت زمان مشخصی طی شده و نسبت به صدور سند اقدام گردد.

شماره تماس: 09124409621