مدارک لازم برای پایان کار ساختمان

فهرست مطالب

مدارک لازم برای پایان کار ساختمان

یکی از مهمترین پیش نیازهای صادر شدن سند مالکیت املاک این می‌باشد که صاحب بنا یا پروژه موفق به دریافت گواهی پایان کار شود. صدور پروانه یا مجوز ساختمان به تنهایی برای اخذ مجوز گواهی پایان کار و صدور سند مالکیت کافی نیست، بلکه این گواهی نیازمند رعایت بسیاری از قوانین ساخت و ساز و دریافت تاییدیه از سازمان های ذی ربط می‌باشد. از این رو در این مطلب سعی داریم به مراحل و مدارک لازم برای پایان کار ساختمان بپردازیم.

شماره تماس: 09124409621

گواهی پایان کار ساختمان چیست و چه کارایی دارد؟

گواهی پایان کار نوعی سند رسمی می‌باشد که بعد از اتمام عملیات ساخت و ساز بنا و با توجه به شناسنامه فنی سازه، توسط شهرداری منطقه صادر خواهد شد.

صادر شدن گواهی پایان کار ساختمان مشخص می‌کند که این ملک از نظر شهرداری منطقه، وزارت مسکن و شهرسازی و قوانین حاکم بر دیگر ارگان ‌های مربوطه فاقد مشکل قانونی بوده و ساخت و ساز آن بر پایه رعایت اصول مهندسی مسکن و شهرسازی صورت انجام شده است. برای اطلاع از مراحل و مدارک لازم برای پایان کار ساختمان می‌توانید با ما در  رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید : کانال چهارگوش

تشکیل پرونده و مدارک لازم برای پایان کار ساختمان

هنگامی که کار ساختمان به پایان رسید، باید مدارکی را تهیه نموده و به شهرداری ببرید. در شروع کار باید فرم درخواست پایان کار ساختمان را تهیه کرده و آن را تکمیل نمایید و بعد از آن، اگر ساخت و ساز شما به منظور نوسازی بوده است، باید عوارض نوسازی را پرداخت کرده و رسید آن را هم به همراه داشته باشد. از دیگر مدارک لازم برای پایان کار ساختمان می‌توان به سند مالکیت رسمی، درخواست به شهردار جهت اخذ دستور، ثبت شماره و تاریخ در دبیرخانه و تعیین نمودن زمان برای بازدید کارشناس دفتر فنی اشاره کرد. البته این را هم به خاطر داشته باشید که کارشناسان دفتر فنی و شهرداری منطقه باید از ساختمان تمام‌شده بازدید کنند، چرا که به مدارک بازدید و تایید نظر آنان نیز نیاز دارید.

بیشتر بخوانید : گواهی پایان کار ساختمان

 بررسی موردی مدارک لازم برای پایان کار ساختمان

 • اصل وکپی سند مالکیت برای دریافت پایان کار
 • اصل وکپی شناسنامه وکارت ملی مالک ساختمان (درصورت داشتن وکیل اصل وکپی وکالت نامه محضری او و مدارک شناسایی وکیل وکپی مدارک مالک بنا)
 • درصورت فوت مالک ساختمان اصل وکپی انحصار وراثت به همراه کپی مدارک شناسایی ورثه
 • به همراه داشتن اصل وکپی فیش عوارض نوسازی سالیانه بنا
 • به هراه داشتن اصل وکپی فیش آب، برق، گاز، تلفن مربوط به ساختمان
 • گواهی عدم خلاف در صورتی که موجود باشد
 • ارائه نمودن صورت مجلس تفکیکی
 • ارائه کارت سازه، برگه پایان عملیات ساختمانی وکلیه گزارشات مرحله به مرحله وهمچنین تائیدیه استاندارد در آسانسور، نصب و راه اندازی سیستم سرمایش و گرمایش بنا، نرده ، رعایت مبحث ۱۹(شیشه 2 جداره )و . در ساختمان‌های نوساز
 • ارائه اصل وکپی پروانه ساختمان در بنای نوساز
 • نقشه معماری بنا دارای مهر شهرداری منطقه مربوطه به همراه CD در بنای نوساز

برای دریافت گواهی پایان کار و ارائه مدارک لازم برای پایان کار ساختمان می‌توانید با ما در رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید : وام طلا فوری

مدارک لازم برای پایان کار ساختمان

 بررسی قوانین تعیین تخلف ساخت و ساز بنا

پس از اینکه مدارک لازم برای پایان کار ساختمان را ارائه نمودید، باید منتظر نظر کارشناس مربوطه باشید. اگر ملکی خلافی نداشته باشد، کار زیادی باقی نخواهد ماند که در این مرحله، ملک به بخش محاسبات می‌رود که این قسمت شامل مواردی چون ارائه رسید عوارض، گزارش ناظر در مرحله پایان پروژه و برگ اتمام بنا می‌شود. برگ اتمام ساختمان هم شامل پیش‌نویس برگه صدور گواهی پایان کار و تأیید رئیس بازرسی می‌باشد.

اما در صورتی که ملک دارای تخلف باشد، پرونده آن برای بررسی به کمیسیون داخلی و در کمیسیون ماده ۱۰۰ فرستاده می‌شود. در این زمان نیز از مالک با درخواست کتبی درخواست می‌کنند که ظرف ۱۰ روز در این باره توضیحاتی ارائه دهد و سپس درباره آن تصمیم خواهند گرفت. بعد از آن، تأیید رئیس بازرسی، معاون شهرسازی و شهرداری منطقه صادر و به دبیرخانه شهرداری منطقه فرستاده می‌شود.

بیشتر بخوانید : وام خودرو 1401

شماره تماس: 09124409621

 بررسی مراحل دریافت گواهی پایـان کـار بنا

برای دریافت گواهی پایان کار بنا باید ضمن ارائه مدارک لازم برای پایان کار ساختمان، مراحل زیر را طی نمایید.

 • در مرحله اول باید به دنبال تشکیل پرونده بروید که مهندس ناظر باید فرم درخواست شما را تکمیل نماید.
 • اگر ساخت ‌و ساز بنا مربوطه جهت نوسازی بافت فرسوده انجم شده است، باید ابتدا عوارض نوسازی به شهرداری پرداخت گردد و رسید آن ضمیمه پرونده شود.
 • در مرحله بعدی باید سند مالکیت رسمی را جهت گرفتن دستور، ثبت شماره و تاریخ در دبیرخانه و تعیین نموده و زمان برای بازدید از ملک به وسیله کارشناس شهرداری به این سازمان تحویل دهید.
 • کارشناس شهرداری منطقه باید از محل مورد نظر بازدید نماید و شرایط و اصول کار شما را به طور کامل مورد بررسی قرار دهد.
 • همچنین مهندس ناظر بنا فرم تکمیل ‌شده سازه و گزارش روند اجرای عملیات ساخت ‌و ساز پروژه را تحویل کارشناس مربوطه خواهد داد.
 • در این مرحله گزارش کارشناس شهرداری به وسیله مسئول فنی و شهرسازی بررسی شده و در صورت تأیید دستور محاسبه صادر خواهد شد.
 • برای محاسبه هم باید در ابتدا مساحت زیر بنای بنا با توجه به کاهش یا افزایش متراژ ساختمان محاسبه و تأیید شود.
 • در این مرحله نیز تخلفات ساختمانی مشخص شده و بر حسب مورد نیاز به گرفتن جریمه، اصلاح یا تخریب ساختمان اعلام خواهد شد.
 • اگر با مشکل خاصی رو به رو نشوید یا اصلاحات مورد نیاز را انجام داده جریمه تعیین شده را پرداخت نمایید و مدارک لازم برای پایان کار ساختمان را تحویل دهید، واحد تشکیل پرونده شهرداری پیش ‌نویس گواهی را تهیه می‌کند.
 • این پیش‌نویس در قسمت پروانه ساختمان شهرداری تکمیل شده و برای مرحله نهایی آماده می‌شود.
 • در نهایت نیز معاون شهرسازی، شهردار و محاسب، پیش‌نویس را امضا نموده و سپس به وسیله دبیرخانه به مهر، شماره و تاریخ شهرداری ممهور خواهد شد.

بیشتر بخوانید : گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد

مدارک لازم برای پایان کار ساختمان

سخن پایانی مدارک لازم برای پایان کار ساختمان

پس از طی مراحل ذکر شده و ارائه کامل مدارک لازم برای پایان کار ساختمان شما موفق به دریافت گواهی پایان کار خواهید بود .برا کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما در رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید : بازسازی ساختمان

شماره تماس: 09124409621