طراحی نقشه های معماری

فهرست مطالب

طراحی نقشه های معماری

اگر اطلاعاتی پیرامون طراحی نقشه ‌های معماری یا ساختمانی داشته باشید، حتما آگاهید که اصول و تمام مراحل طراحی پلان باید به ترتیب انجام شود تا طراحی به شیوه‌ای درست و دقیق انجام گیرد. همچنین اگر در جریان طراحی دقت کافی نداشته باشید، احتمال دارد طرح پلان خوبی بدست نیاید، در صورتی که اگر تمام اصول و مراحل را به خوبی و با دقت بالا انجام دهید، مطمئنا یک پلان فوق العاده برای بنای مورد نظر طراحی خواهید کرد (پلان در معماری به یک نقشه سازه گفته می شود که توسط یک مهندس معمار طراحی شود)

شماره تماس: 09124409621

برای هرچه دقیق تر و درست تر طراحی این نقشه باید پیش از هر چیز دیگری از نیازهای سازه مورد نظر اطلاع یابید و آن‌ها را در طراحی فراموش نکنید. قطعا طراحی نقشه هر سازه‌ای با توجه به نیازها و شرایط آن بنا در مقایسه با طراحی نقشه سازه‌های دیگر متفاوت می‌باشد.

طراحی نقشه های معماری

پلان معماری چیست؟

پلان معماری نقشه‌ای می‌باشد که مهندس معمار آن را طراحی می‌کند و بنا به نوع پلان طراحی شده، اطلاعاتی چون طرح بنا، مشخصات و داده های فنی، جزئیات و … در آن ذکر خواهند شد.

گروه مهندسی رویال سازه پایدار با کادر متخصص و مهندسین بنام افتخار دارد تا در زمینه طراحی انواع ساختمان‌ها با کارفرما‌های متعدد از خود آثاری ماندگار بر جای بگذارد. روند طراحی نقشه های معماری در شرکت رویال سازه پایدار بصورت مشارکتی می‌باشد و به همین منظور کارفرما همه ایده‌های خود را  با کادر مهندسین طراح بازگو نموده و هر تصوری که در فکر خود از بنای مورد نظر دارد را شرح خواهد داد. سپس گروه ما با علم به مهندسی روز علایق کارفرما را بررسی نموده و به سمت ایده آل ها فرم داده و با خلاقیت و تخصص طرحی کارآمد که پاسخگو به حداکثر نیاز کارفرما می‌باشد را ارائه می دهد. این روند را مشارکت در طرح می‌گویند که گروه فنی مهندسی رویال سازه پایدار با پیروی از این موضوع صاحب آثار زیادی شده است.

انواع پلان در طراحی نقشه های معماری

 • پلان مسکونی: به پلانی گفته می‌شود که در یک نقطه ایده آل با توجه به سایت پلان واقع گردد که این نوع پلان قالبا جهت اسکان دائمی افراد طراحی می‌گردد.
 • پلان تجاری: این نوع پلان متعلق به جایی می‌باشد که ساز و کار کسب و کار و تجارت دارد و کارفرمای آن نیز امکان دارد، اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند. گروه فنی مهندس رویال سازه پایدار مفتخر به طراحی اماکن تجاری متنوعی در جاهای مختلف استان می‌باشد که با توجه به رویه طراحی و پیشنهادات در خلق مکان مناسب و کارآمد در تجارت مورد نظر تاثیر زیادی دارد.
 • پلان ویلایی: این نوع پلان خود به دو دسته تقسیم می‌گردد که شامل :

الف) پلان‌های ساختمان ویلایی که ساز و کار مسکونی دارند یعنی پلان ویلایی مسکونی که اشخاص اسکان دائمی در آن قرار دارند.

ب) پلان ویلایی تفریحی که سکونت دائمی ندارند، از این رو خلق اثر و فرم طراحی در این نوع از پلان متفاوت تر از مابقی آن می باشد که گروه رویال سازه با سابقه ای درخشان در حوزه طراحی پلان ویلایی شمال کشور خالق مکانی امن و زیبا برای بسیاری از افراد است.

 • طراحی پلان تفریحی و توریستی: به پلانی گفته می‌شود که دارای سایت چند هکتاری و یا سایتی با متراژ چند هزار متری است، این نوع پلان کاملا متفاوت و خاص می‌باشد که معمولا متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی سرمایه گذار بوده و روند طراحی فضا و شکل گیری فرم و خلق فضا و مکانی متفاوت بسیار مهم است .

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع پلان و طراحی نقشه های معماری می توانید با ما در رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید : وام با خودرو

طراحی نقشه های معماری

انواع طراحی نقشه های معماری

طراحی نقشه معماری دارای انواع متنوعی  می‌باشد که عبارتند از:

 • طراحی نقشه‌های موقعیت زمین
 • طراحی نقشه‌های طبقات
 • طراحی نقشه‌های مبلمان طبقات
 • طراحی نقشه مخصوص بام (شیب بندی)

ما در رویال سازه پایدار تمامی این نقشه‌ها را زیر نظر مهندسین خبره و کاربلد با توجه به سلیقه شما انجام می‌دهیم که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 09124409621

استانداردهای قابل توجه در طراحی نقشه مخصوص معماری

در طراحی نقشه های معماری مربوط به یک ساختمان، طراحی حجم و محیط بنا، استفاده کردن از طراحی های اولیه و شماتیک، کاربردی و سودمند می‌باشد. این نقشه ها به روش‌ها دوبعدی و سه بعدی، این امکان را به طراح خواهد داد که تصاویر و تجسمات ذهنی خود را عملی نموده و از اجرایی بودن آن پلان تا حدودی اطمینان حاصل نماید.

 موارد لازم در طراحی نقشه های معماری

برای اینکه یک طرح خوب و کامل ارائه داده شود باید موارد زیر به روش استاندارد و معقول در طراحی نقشه های معماری رعایت گردد.

 • به ترتیب اولویت، محیط های لازم در داخل ساختمان نوشته شود.
 • نورگیری کافی از اطراف سازه
 • جهت‌های قرار گرفتن هر یک از محیط‌های درون بنا
 • رابطه هر کدام از بخش‌های داخلی بنا با قسمت‌های درون همان بنا
 • متراژ و مساحت هر یک از محیط‌های درونی ساختمان

تمامی نکات ذکر شده در طراحی انواع نقشه معماری توسط مهندسین رویال سازه پایدار رعایت می‌شود.

بیشتر بخوانید : بازسازی ساختمان

طراحی نقشه های معماری

اصول طراحی نقشه معماری سازه

هر ایده از طراحی نقشه معماری جهت عملی شدن و پیاده سازی به ترسیمات بسیار دقیق اجرایی نیاز دارد که در دو گام فاز یک و دو اجرا خواهد شد. طرح‌های جزئیات سازه به سازندگان بناها این امکان را خواهند داد که به طرح ذهنی معمار واقعیت بخشیده و با استفاده از مواد و متریال مخصوص، آن را قابل استفاده و ملموس کنند. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی و برنامه‌های بسیاری که در این خصوص وجود دارد، این کار با دقت و سرعت خیلی زیادی انجام می‌گیرد.

البته باید بدانید که برای طراحی نقشه های معماری تمام بناها یک روش استفاده نمی‌شود؛ برای مثال طراحی نقشه ساختمان اداری با طراحی بناهای مسکونی متفاوت می‌باشد و هر کدام اصول مختص به خود را دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی این نقشه‌‌ها می‌توانید با ما در رویال سازه پایدار تماس بگیرید تا با بررسی تمامی جزئیات این نقشه ها را در اختیارتان قرار دهند.

شماره تماس: 09124409621