طراحی نمای ساختمان و پلان

فهرست مطالب

طراحی نمای ساختمان و پلان

طراحی نمای ساختمان و پلان به مجموعه ای از طراحی‌ها گفته می‌شود که برای نشان دادن قسمت‌های مختلف ساختمان انجام می‌گیرد. پلان‌ها دو بعدی هستند و روی کاغذ پیاده می‌شوند، حال این پیاده سازی می‌تواند به صورت طراحی دستی یا چاپی باشد. طراحی نمای ساختمان و پلان که معمار انجام می‌دهد، در واقع تمامی محتویاتی که برای ساخت بنا نیاز می‌باشد را نشان خواهد داد. به عبارتی مواردی که در پلان موجود است، نیازهای کارفرما می‌باشد که شامل اطلاعاتی چون موقعیت مکانی سازه، طرح ساختمان، داده‌های فنی پیرامون ساخت بنا و مواردی این چنینی است.

بیشتر بخوانید : طراحی ویلا در شمال

طراحی نمای ساختمان و پلان

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی نمای ساختمان و پلان می توانید با شماره 02177491468 تماس حاصل نمایید.

طراحی و اجرای نمای ساختمان و پلان

طراحی و اجرای نمای ساختمان و پلان

رویال سازه پایدار به عنوان یک شرکت طراح معماری می‌تواند طراحی نمای ساختمان و پلان را به بهترین شکل ممکن و مطابق با فرهنگ و معماری ایرانی و همچنین به شیوه مدرن و کلاسیک با توجه به سلیقه شما انجام دهند. طراحان خلاق ما با رعایت تناسب رنگ، بکارگیری ریتم منظم و مشخص،سادگی سازه، نورپردازی، شفافیت بصری و پیوستگی عناصر بکار رفته در نما، ضمن فراهم کردن زیبایی و هویت برای سازه، از زیبایی فضای شهری هم حفاظت می‌کنند.

نمای ساختمان به نوعی ویترین آن می‌باشد و اولین مرحله تاثیرگذاری آن بر فضا است که می‌تواند منتقل کننده پیام و احساسی ویژه در رابطه با کاربری سازه باشد. با اینحال کاربرد و اهمیت این طراحی فراتر از خود سازه می‌باشد که متاسفانه در سال‌های اخیر با روتین در نظر گرفتن انواع نماهای ساختمانی و عدم دقت و مطالعه کافی جهت طراحی نماهای ساختمانی، فضا های بسیاری از شهرهای ما بی هویت شده‌اند.

موارد قابل توجه درطراحی نمای ساختمان و پلان

 • طراحی پلان و حجم ساختمان: برای داشتن نمای ساختمانی زیبا، ابتدا باید پلان آن طراحی شود. در جهت‌هایی که نمای بنا وجود دارد (شمالی یا جنوبی، شرقی یا غربی) پلان باید با ایجاد یک سری شکست‌ها، ایجاد تراس، بالکن و … حجم ساختمان را نشان دهد.
 • اسکیس زدن و خلاقیت: اصل مهم طراحی نما اسکیس زدن می‌باشد که حدود ۷۰ درصد نما با طراحی اسکیس و ۳۰ درصد دیگر آن نیز مربوط به متریال، آبجکت و رندر می‌شود. از طریق اسکیس در برنامه تری دی مکس و مشاهده می‌توان نما را مدل‌سازی نمود و به آن متریال و آبجکت داد و در نهایت نیز از آن رندر گرفت.
 • ایجاد بازشوها و قوانین طراحی در آن‌ها: منظور از بازشوها، درب‌ و پنجره‌های ساختمان می‌باشد. اشکال و اندازه‌های پنجره‌ها و درب‌ها در طراحی نما بسیار مهم بوده و استفاده از پنجره‌های عریض یا تعداد زیادی پنجره در بعضی از نماها مثل ساختمان‌های آجری امکان‌پذیر نمی‌باشد اما در برخی از ساختمان‌ها نیز این امر محدودیت ندارد.

بیشتر بخوانید : گواهی عدم خلاف ساختمان چیست؟

طراحی نمای ساختمان و پلان

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی نمای ساختمان و پلان می توانید با شماره 02177491468 تماس حاصل نمایید.

قوانین بازشوها و محدودیت‌های آن در ساختمان‌ آجری

قوانین بازشوها و محدودیت‌های آن در ساختمان‌ آجری

 • در طراحی نمای ساختمان و پلان مجموع طول بازشوها نباید از یک‌دوم طول دیوار بنا بیشتر باشد.
 • فاصله اولین بازشو از ابتدای طول دیوار بنا نباید از ۷۵ سانتی متر یا از دو سوم ارتفاع بازشو کمتر شود.
 • مجموع سطح بازشوها نباید از یک‌ سوم سطح دیوار آن بیشتر شود.
 • تمام ابعاد بازشو نباید از ۲/۵  متر بیشتر باشد.
 • نباید فاصله افقی دو بازشو در بنا از دو سوم ارتفاع کوچک‌ترین بازشو مجاورش و از یک ششم مجموع طول آن کمتر شود.

 انواع طراحی نمای ساختمان و پلان

 • پلان طبقات سازه: در پلان طبقات بطور کلی محل اتاق، دیوار، در، پنجره‌ها و نرده تعیین می‌شود. طراحان در این بخش باربر بودن، نبودن و یا داخلی یا خارجی بودن دیوارها را هم مشخص می‌کنند.
 • طراحی پلان بام: در این پلان از دایره‌های کوچک جهت نشان دادن آبروها، علامت شیب برای نشان دادن مسیر شیب و در نهایت کد ارتفاع استفاده خواه شد تا یک نمای بالایی از تمامی قسمت‌ها و موارد یک خانه به تصویر درآورد. توجه داشته باشید که این پلان بسیار حساس بوده ونیازمند تجربه و دانش کافی می‌باشد.
 • پلان تیرریزی: آنچه برای ایجاد یک سازه محکم در طراحی نمای ساختمان و پلان ضروریست، محاسبات و ترسیم نوع پوشش سقف، تیرهای اصلی آن، جهت و فاصله تیرچه‌ها می‌باشد. طراحان حرفه‌ای در شرکت رویال سازه پایدار با توجه به سقف هر طبقه، برای آن یک پلان تیر ریزی منحصربفرد طراحی خواهند کرد.
 • پلان آکس بندی و ستون گذاری در بنا: در این پلان محل و نحوه قرار گرفتن ستون‌ها مشخص خواهد شد و آنچه در این پلان برای معماران اهمیت ویژه ای دارد، این می‌باشد که بار ساختمان بر روی حداقل تعداد ستون تقسیم شود و ستون‌ها درون دیوار، کمد و یا مکان های دیگر مخفی شوند.
 • طراحی پلان فونداسیون: فونداسیون اولین مرحله اجرای بنا می‌باشد و انواع مختلفی نیز دارد. از میان انواع فونداسیون، فونداسیون نواری و گسترده بیشتر در واحدهای مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در پلان فونداسیون نیز علاوه بر نوع مورد استفاده آن در ساختمان مورد نظر، تعداد، ابعاد و موقعیت پی‌ها نیز مشخص خواهد شد.

بیشتر بخوانید : برگه تعهد نقشه های تاسیساتی مکانیکی

طراحی پلان و نمای انواع ساختمان

طراحی پلان و نمای انواع ساختمان

 • طراحی پلان‌ سختمان‌های مسکونی
 • طراحی نمای ساختمان و پلان بناهای تجاری
 • پلان بناهای ویلایی
 • طراحی پلان تفریحی و توریستی

طراحی پلان ساختمان مسکونی

این نوع پلان اکثرا جهت اسکان دائمی افراد طراحی خواهد شد و ما در رویال سازه پایدار تمام موارد را در روند طراحی مد نظر قرار خواهد داد، تا بتواند به بهترین شیوه ممکن پاسخ گوی کلیه نیاز های ساکنین باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی پلان ساختمان و بنا می توانید با رویال سازه پایدار تماس بگیرید تا کارشناسان مجرب ما با توجه به نیازتان، شما را راهنمایی کنند.

بیشتر بخوانید : برگه تعهد معماری

طراحی نمای ساختمان و پلان بنای تجاری

طراحی نمای ساختمان و پلان بنای تجاری

این نوع از پلان بیشتر متعلق به مکانی می‌باشد که روی کسب و کار و تجارت مانوور می‌دهد. از این رو کارفرما ممکن است شخص حقیقی یا حقوقی باشد. از این رو گروه فنی مهندسی رویال سازه پایدار، آماده طراحی اماکن تجاری متنوعی، در مکان‌های متنوع استان است و  با توجه به روش طراحی و پیشنهادات در خلق مکان کارآمد در تجارت مورد نظر تاثیر زیادی خواهد داشت.

طراحی نمای ساختمان و پلان

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی نمای ساختمان و پلان می توانید با شماره 02177491468 تماس حاصل نمایید.

طراحی انواع پلان برای بناهای ویلایی

طراحی نمای ساختمان و پلان بناهای ویلایی به دو نوع تقسیم بندی می شوند که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

 • طراحی پلان‌های ساختمان ویلایی که ساز و کار مسکونی دارند و افراد اسکان دائمی در آن دارند.
 • پلان ویلایی تفریحی که معمولا سکونت دائمی نداشته و از این رو خلق اثر و فرم طراحی در این نوع پلان ها نیز متفاوت تر از مابقی آن است که تیم رویال سازه پایدار، با بیش از ۵ سال سابقه در طراحی پلان و نمای انواع ساختمان، پلان های ویلایی زیبایی را در مناطق مختلف کشور خلق کرده است.

بیشتر بخوانید :  اخذ پروانه ساخت و جواز ساختمان

طراحی نمای ساختمان و پلان سازه‌های تفریحی و توریستی

طراحی نمای ساختمان و پلان سازه‌های تفریحی و توریستی

پلان تفریحی و توریستی ، به پلان‌هایی می‌گویند که دارای سایت‌های چند هکتاری و یا سایتی با متراژ چند هزار متری هستند، این نوع پلان ها به صورت کاملا متفاوت و خاص طراحی خواهند شد که معمولا متعلق به شخص های حقیقی و حقوقی سرمایه گذار می‌باشند. روند طراحی نمای ساختمان و پلان و شکل گیری فرم، خلق فضا و مکانی متفاوت بسیار مهم بوده که تیم رویال سازه پایدار با رزومه درخشان خود در طراحی بسیاری از شهرک‌های ساحلی، اماکن تفریحی و توریستی غیر ساحلی با طراحی متفاوت و خاص توانسته رضایت کارفرما های این بخش را نیز جذب نماید.

طراحی نمای ساختمان و پلان

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی نمای ساختمان و پلان می توانید با شماره 02177491468 تماس حاصل نمایید.