مصوبه تخفیفات عوارض شهرسازی با هدف کنترل قیمت مسکن ابلاغ شد

فهرست مطالب

 

🔴مصوبه تخفیفات عوارض شهرسازی با هدف کنترل قیمت مسکن ابلاغ شد 🖍معاون شهردار تهران از آغاز ارائه تخفیفات ویژه برای پرداخت عوارض شهرسازی خبر داد و گفت: مؤدیان و متقاضیان صدور پروانه و گواهی ساختمانی که تمایل به پرداخت عوارض شهرسازی خود به صورت نقدی و یکجا را داشته باشند، از تاریخ ۲۰ آبان تا ۲۰ اسفند ماه سال جاری، از تخفیفات پلکانی تا ۴۰ درصد در عوارض ساخت بهره­مند می شوند. 🖍به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، حمیدرضا صارمی با اشاره به تصویب “اصلاحیه مصوبه نحوه اخذ مطالبات حوزه شهرسازی شهرداری تهران”، گفت: مدیریت شهری تهران با هدف ایجاد تعادل در قیمت مسکن، رونق ساخت و ساز و همچنین تشویق و تسهیل در وصول مطالبات ناشی از عوارض صدور پروانه ساختمانی و نظارت فنی، این لایحه را با در نظر گرفتن تخفیفات پلکانی به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کرده بود که با همراهی اکثریت قاطع اعضای شورای انقلابی شهر تهران به تصویب رسید و اکنون با تأیید فرمانداری محترم تهران برای اجراء، به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ شده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، حمیدرضا صارمی با اشاره به تصویب “اصلاحیه مصوبه نحوه اخذ مطالبات حوزه شهرسازی شهرداری تهران”، گفت: مدیریت شهری تهران با هدف ایجاد تعادل در قیمت مسکن، رونق ساخت و ساز و همچنین تشویق و تسهیل در وصول مطالبات ناشی از عوارض صدور پروانه ساختمانی و نظارت فنی، این لایحه را با در نظر گرفتن تخفیفات پلکانی به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کرده بود که با همراهی اکثریت قاطع اعضای شورای انقلابی شهر تهران به تصویب رسید و اکنون با تأیید فرمانداری محترم تهران برای اجراء، به مناطق 22 گانه ابلاغ شده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به تحقق صدور یک هفته ای پروانه شهرسازی توسط مناطق افزود: براساس این مصوبه، متقاضیان پروانه و گواهی ساختمانی که دارای تسویه حساب قطعی و تأییدیه وصول عوارض سیستمی باشند، در صورت عدم تغییر در سطح و سطوح مورد درخواست، تا پایان سال 1402 نیز مشمول افزایش احتمالی عوارض نمی شوند.

وی در خصوص اعمال پاداش خوش حسابی در مصوبه جدید، اظهار داشت: در صورتی که مؤدی یا متقاضی صدور پروانه، تمایل داشته باشد کل مبلغ عوارض شهرسازی را به صورت نقدی و یکجا از تاریخ 20 آبان ماه تا 20 اسفند ماه 1401 پرداخت کند، مشمول پاداش و جایزه خوش حسابی می شود. در این مصوبه به منظور
بهره­مندی حداکثری مشمولان از این فرصت، میزان پاداش با توجه به مبلغ عوارض و زمان پرداخت، به صورت پلکانی حداکثر تا 40 درصد تعیین شده است.

صارمی در تشریح جزییات جدول نحوه محاسبه تخفیفات عوارض شهرسازی، گفت: در صورتی که این عوارض در بازه زمانی 20 آبان تا 20 آذر ماه 1401 پرداخت شود، متقاضی مشمول 40 درصد تخفیف برای عوارض تا یک میلیارد تومان، 38 درصد تخفیف برای مبالغ از یک میلیارد تا 25 میلیارد تومان، 36 درصد تخفیف برای مبالغ 25 تا 50 میلیارد تومان، و 34 درصد تخفیف برای مبالغ 50 میلیارد تومان به بالا می شود.

معاون شهردار تهران ادامه داد: بخش دیگر این جدول، مربوط به پرداخت عوارض از تاریخ 21 آذر تا 20 دی ماه می شود، بدین ترتیب که متقاضیان پرداخت عوارض تا مبلغ یک میلیارد تومان مشمول 35 درصد، از یک میلیارد تا 25 میلیارد تومان 33.25 درصد، از 25 تا 50 میلیارد تومان 31.5 درصد و بیش از 50 میلیارد تومان 29.75 درصد تخفیف می شوند. همچنین میزان تخصیص این مشوق ها از تاریخ 21 دی تا 20 بهمن ماه برای مبلغ تا یک میلیارد تومان عوارض 30 درصد، از یک میلیارد تا 25 میلیارد تومان 28.5 درصد، از 25 تا 50 میلیارد تومان 27 درصد و برای مبالغ بیش از 50 میلیارد تومان 25.5 درصد خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه مهلت بهره مندی مؤدیان و متقاضیان پروانه و گواهی ساختمانی از پاداش خوش حسابی، تا 20 اسفند ماه سال جاری خواهد بود و امکان تمدید وجود ندارد، اظهار داشت: مطابق آخرین ردیف جدول محاسبه درصد پاداش خوش حسابی، برای افرادی که نسبت به تسویه عوارض خود از تاریخ 21 بهمن تا 20 اسفند ماه اقدام کنند به ترتیب برای مبالغ تا یک میلیارد تومان 25 درصد، از یک میلیارد تا 25 میلیارد تومان 23.75 درصد، از 25 تا 50 میلیارد تومان 22.5 درصد و برای بیش از 50 میلیارد تومان 21.25 درصد تخفیف قابل اعمال خواهد بود.

صارمی در پایان، این مصوبه را فرصتی مغتنم برای مؤدیان و متقاضیان صدور پروانه دانست و تأکید کرد: نحوه محاسبه درصد پاداش خوش حسابی به صورت پلکانی برای اولین بار و با در نظر گرفتن عدالت اجتماعی تهیه و تصویب شده است تا از این طریق هم به مهار افزایش سرسام آور قیمت مسکن کمک شود و هم با توجه به این کنترل قیمت، امکان خانه دار شدن شهروندان تهرانی افزایش یابد. اما نکته ای که شهروندان محترم باید در نظر داشته باشند، این است که این پاداش صرفاً  از 20 آبان تا 20 اسفند ماه سال جاری قابل اجراء خواهد بود.