اصلاح سند در تهران

فهرست مطالب

همه ما می‌دانیم برای اینکه کسی ادعای مالکیت ملکمان را نکند، نیاز به سند رسمی برای نشان دادن مالکیت بنا و ساختمان یا ملک خود داریم. سند، تک برگ سندی است که طی سالیان گذشته توانسته جایگزینه سند منگوله دار شود و نشان داده که از اعتبار بالایی برخورد دار بوده و غیر قابل جعل است. با اینکه اسناد رسمی مانند سند تک برگ، بسیار معتبر هستند و در مراجع قانونی کشور به ثبت رسیده‌اند؛ اما در برخی از شرایط شاهد اشتباهاتی در مندرجات این اسناد هستیم. در صورت مشاهده چنین وضعیتی نیازمند به اصلاح سند می‌باشیم که اگر با ما همراه باشید بیشتر با این مقوله آشنا خواهید شد. اصلاح سند در تهران نیز موضوعی است که قرار است در این مطلب به آن بپردازیم.

یکی از مواردی که در حقوق ثبت بسیار رایج و شایع می‌باشد، اصلاح سند است. با توجه به اینکه سند از اعتبار بالایی برخوردار است، اما عواملی ممکن است این اعتبار سند را سوال ببرند که در ادامه این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت. بنابراین اصلاح سند زمانی اتفاق خواهد افتاد که سند فعلی دیگر اعتبار نداشته باشد.

در چه مواردی نیاز به اصلاح سند در تهران داریم؟

تا اینجا با مفهوم اصلاح سند آشنا شدیم، حال ببینم در چه مواردی به اصلاح سند نیاز داریم. در کل می‌توان گفت اصلاح یک سند در دو دسته زیر اتفاق می‌افتد:

 1. اصلاح سند به دلیل رخ دادن اشتباه

حال اصلاح سند به دلیل رخ دادن اشتباهی در سند خود به دو دسته دیگر تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 • اشتباهات ثبتی

این مدل اشتباهات موجود در سند شامل مواردی نظیر اشتباه در درج نام، نام خانوادگی، تاریخ، حدود اربعه، مساحت و… را در یک سند شامل می‌شود که در صورت این اشتباهات باید در صدد اصلاح سند خود برآیید.

 • اشتباهات دفتر خانه

در حین تنظیم یک سند در دفترخانه، ممکن است که اشتباهاتی از سوی دفتر خانه رخ دهد که در این صورت باز هم باید در صدد اصلاح سند باشید.

 1. اصلاح سند بنابر تشخیص و حکم دادگاه

در برخی از شرایط نیز به دلایل متفاوتی نظیر اثبات مالکیت، رفع کردن تعارضات و… دادگاه حکم به اصلاح سند ملک شما می‌دهد که نیاز است فوری برای انجام این کار اقدام کنید.

مدارک لازم برای اصلاح سند در تهران چیست؟

اصلاح سند، بنا برای دلایلی که عنوان شد و همچنین عوامل دیگری ممکن است، رخ دهد و در واقع زمانی که اعتبار سند فعلی ملکتان بنا بر دلایل عنوان شده و یا عوامل دیگری از اعتبار قانونی برخوردار نباشد، باید در جهت اصلاح سند ملک خود اقدامات لازم را انجام دهید. در ادامه شما را با مدارک مورد نیاز اصلاح سند بیشتر آشنا می‌کنیم:

 • ارائه مدارک احراز هویت نظیر کارت ملی و شناسنامه
 • ارائه مدارک گواهی حصر وراثت و مدارک مثبت سمت نمایندگی
 • همراه داشتن اصل سند مالکیت و سند بنچاق
 • همراه داشتن اسناد مالکیت قبلی
 • درخواست دادن برای انجام کارشناسی

در ارائه مدارک و مستندات مورد نیاز برای اصلاح سند در تهران باید بسیار دقت کنید، زیرا اشتباه در ارائه این مدارک سبب می‌شود تا به نتیجه دلخواه خود نرسید. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که قبل از اصلاح سند ملکتان با ما در شرکت رویال سازه پایدار مشورت نمایید.

اصلاح سند رسمی دارای چه مراحلی است؟

اصلاح سند ملک دارای مراحلی است که با شناخت آن‌ها می‌توانید راحت‌تر در این زمینه در صدد اقدام اصلاح سند خود برآیید. در ادامه مراحل این کار بیان شده است:

 • مرحله اول: شناسایی اشتباه رخ داده

اولین قدم شناسایی دقیق اشتباه در سند است که می‌تواند این اشتباه قلمی، اشتباه در دفتر خانه و یا در مساحت و… باشد.

 • مرحله دوم: جمع کردن مدارک مورد نیاز

بعد از مرحله اول باید مدارک لازم برای اثبات آن را که شامل اصل سند، نظر کارشناس، استشهادیه شهود، سایر مدارک و دلایل اثبات کننده خطاست را جمع آوری کنید.

 • مرحله سوم: مراجعه کردن به مراجع صالح

در این مرحله باید به مرجعی صالح برای اصلاح سند در تهران مراجعه کنید. منظور از مراجع صالح نیز یا دفتر اسناد رسمی است که خود در حین ثبت سند مرتکب اشتباه شده است و یا هیئت نظارت می‌باشد. اگر اشتباه بعد از تنظیم سند و قبل از ثبت شدن آن در دفتر املاک معلوم شود، باید به هیئت نظارت اداره ثبت اسناد و املاک برای اصلاح سند مراجعه کنید.

 • مرحله چهارم: ارائه دادن دادخواست

پس از مرحله سوم، باید یک درخواست مبنی بر اصلاح سند تنظیم شود تا بتوانید آن را ارائه دهید. در این درخواست نیاز است تا مشخصات کامل سند، نوع اشتباه در سند و دلایل اثبات آن را بیان کنید.

 • مرحله پنجم: رسیدگی کردن به درخواست

مرجع صالح که می‌تواند دفتر اسناد رسمی یا هیئت نظارت باشد، پس از بررسی کردن درخواست مالک برای اصلاح سند در تهران و ارائه مدارک، باید تصمیم مبنی بر اصلاح یا عدم اصلاح سند بگیرد.

 • مرحله ششم: صادر نمودن دستور اصلاح سند

در صورتی که اشتباه موجود در سند ملک تایید شود، مرجع صالح دستور اصلاح سند را خواهد داد.

کلام آخر درباره اصلاح سند

اصلاح سند، فرآیندی کاملا قانونی بوده که نیاز دارد تا با دقت و ظرافت بالایی انجام شود. اگر قصد اصلاح سند ملک خود را دارید می‌توانید از ما در شرکت رویال سازه پایدار در این زمینه مشاوره دریافت کنید تا بتوانید با شناخت روند این کار بدون دردسر سند خود را اصلاح نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتری در زمینه اصلاح سند ملک خود با ما در تماس باشید و از مشاوره تخصصی رویال سازه استفاده بهینه نمایید.

در کل اصلاح سند، امری حساس است که با جزئیات و مشکلات گوناگونی همراه است که مستلزم این است تا مالک از دانش و آگاهی بالایی برخوردار باشد، به همین دلیل ما این مطلب را به اصلاح سند و اصلاح سند در تهران اختصاص دادیم تا شما با روند کار بیشتر آشنا شوید. اما در نهایت بهتر است که از یک شرکت معتبر برای اصلاح در سند خود کمک بگیرید تا روند انجام کار به سادگی طی شود.