آزمایش خاک و بتن

فهرست مطالب

آزمایش خاک و بتن

آزمایش خاک و بتن مساله ای است که طبق مقررات ملی ساختمان برای بیشتر ساختمان‌ها طبق قانون باید انجام شود و عملا ساختمان‌های محدودی از این خدمات مستثنی می‌شوند. در هر استان نیز آزمایشگاه دارای صلاحیت از وزارت راه وشهرسازی می‌تواند این خدمات را برای کنترل خاک و بتن ریزی و نمونه گیری از خاک و بتن انجام دهد. در ادامه به بررسی جداگانه هر کدام از این آزمایش‌ها می‌پردازیم.

شماره تماس: 09124409621

آزمایش خاک و بتن

 بررسی خدمات بتن در آزمایش خاک و بتن

عمدتا شامل نمونه گیری از بتن ریزی می‌شود که در مورد بتن هر سقف یا ستون باید انجام گیرد و این نمونه گیری ها عمدتا شامل نمونه‌های مکعبی ۱۵در ۱۵سانتیمتر هستند که در لحظه بتن ریزی بخش‌های مختلف پروژه از بتن گرفته می‌شود. نمونه‌های بتنی گرفته شده بعد از ۲۴ساعت به آزمایشگاه بتن انتقال میابد و در آزمایشگاه بتن این نمونه‌ها در حوضچه مخصوص دما و رطوبت مناسب نگهداری شده که نمونه‌های بتنی طبق مقررات ملی ساختمان در سن های ۷و ۲۸ روز شکسته می‌شوند و مقاومت مشخصه آن‌ها با مقاومت مشخصه مورد استفاده در طراحی مقایسه خواهد شد. نمونه‌های بتنی ۷ هم روزه بیشتر جنبه آگاهی و پیش بینی دارند و معیار مقاومت مشخصه نمونه‌های بتنی ۲۸روزه است.

از آنجا که مقاومت مشخصه طبق نمونه‌های بتنی استوانه ای ۱۵در ۳۰ تعریف می‌گردد، لذا مقاومت نمونه های بتنی مکعبی باید طبق جداول مبحث نهم مقررات ملی ساختمان به نمونه‌ی بتنی استوانه ای تبدیل گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آزمایش خاک و بتن می‌توانید با ما در رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

 بررسی خدمات خاک و ژئوتکنیک

انجام آزمایش روی خاک محدوده پروژه سبب شناخت جنس خاک مورد نظر، دانه بندی آن، پارامترهای آن، تعیین تیپ زمین طبق آیین نامه ۲۸۰۰و همچنین شناخت مشکلات احتمالی خاک مثل روانگرایی، تحکیم، رمبندگی، قنات‌ها، حفرات، خاک دستی، ماسه بادی و … می‌شود. برای شناخت کامل خاک از حفاری گمانه دستی و چاهک ماشینی استفاده شده و تعداد گمانه ها و چاهک های دستی طبق مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان تعیین می‌گردد.

به صورت کلی در ساختمان‌های با سطح اشغال کمتر از ۳۰۰متر مربع، یک گمانه (تک گمانه) و در ساختمان‌های با سطح اشغال میان ۳۰۰تا ۱۰۰۰ متر مربع دو گمانه حفاری خواهد شد. همچنین برای بناهای با سطح اشغال بیشتر یک گمانه برای هر ۱۰۰۰متر مربع اضافه خواهد شد و چنانچه ساختمان گودبرداری داشته باشد یا بسته به حالات مختلف آن، گمانه ها یا چاهک دستی به مطالعات خاک یا ژئوتکنیک اضافه می‌گردد.

در حین حفاری خاک، نمونه‌های متنوع اخذ شده و به آزمایشگاه خاک انتقال می‌یابند که در آزمایشگاه خاک، آزمایش‌های متنوع مثل دانه بندی، هیدرومتری، برش مستقیم، سه محوری و … روی نمونه های خاک انجام می‌گیرد.

برای تعیین تیپ خاک طبق آیین نامه ۲۸۰۰معمولا از آزمایش داون هول استفاده می‌کنند که در آن با تعیین سرعت موج برشی در خاک مورد نظر، خاک منطقه در یکی از تیپ‌های I، II، III  و IV طبقه بندی خواهد شد و بیشترین مقدار سرعت موج برشی در زمین های تیپ I است که نشان می‌دهد محکم تر و سخت تر بوده و باعث تشدید کمتری در زلزله می‌گردد.

شماره تماس: 09124409621

آزمایش خاک و بتن

الزام و کاربرد آزمایش خاک و بتن

همانطور که اشاه شد هر جا که صحبت از طراحی و تحلیل سازه وجود داشته باشد، آزمایش خاک یکی از مهمترین نقش‌ها را ایفا خواهد کرد، چرا که قوانین ساخت و ساز را ملزم می‌کند که برای ساخت هر نوع بنایی پیش از پی ریزی، خواص مهندسی آن که متشکل از مکانیک خاک، مقاومت و باربری آهن آلات، مصالح ساختمانی، مقاومت و پایایی آزمایش خاک و بتن، تناسب آسفالت با محل ساخت و …  مورد مطالعه و بررسی قرار دهد که مکانیک خاک و تعیین مقاومت و باربری آن یکی از مهمترین این موارد می‌باشد.

شماره تماس: 09124409621

وظایف و مسئولیت‌های شرکت خدمات فنی آزمایش خاک و بتن

 • تعیین عمق و تعداد گمانه‌های لازم طبق مقررات موجود و استانداردها و مشخصات طرح
 • حفاری گمانه شناسایی و انجام آزمایش صحرایی؛ نمونه گیری در اعماق متفاوت گمانه‌ها به صورت دستخورده و دست نخورده (در صورت برخورد به لایه خاک ریزدانه) با نمونه گیر U4، شلبی و مغزه
 • انجام آزمایش نفوذ استاندارد SPT در اعماق متفاوت حدوداً با فاصله‌ای بین۱.۵ تا۲.۵ متر و همچنین در محل تغییر لایه
 • انجام آزمایش‌های بارگذاری صفحه (Plate Load Test) در اعماق موردنظر
 • انجام آزمایش شناسایی و طبقه بندی خاک که شامل تعیین رطوبت نسبی، دانه بندی، هیدرومتری، حدود اتربرگ، وزن، طبقه بندی و تشریح نظری نمونه ها می‌شود.
 • انجام آزمایش مقاومتی و شکل پذیری خاک که شامل آزمایش تک محوری، سه محوری، برش مستقیم و تحکیم می‌شوند.
 • آزمایش سه محوری و تک محوری با قطرهای متنوع و برش مستقیم در ابعاد مختلف
 • ارائه توصیه‌های کاربردی و لازم به کارفرما در آزمایش خاک و بتن
 • ارائه گزارش کامل به کارفرما

آزمایش خاک و بتن

هزینه آزمایش خاک و بتن

هزینه انجام تست بتن در حال حاضر برای هر سری نمونه گیری متفاوت است. هر سه نمونه گیری شامل ۳ آزمونه مکعبی شکل می‌شود که یک از آن‌ها در ۷ روزه و ۲ تای دیگر در ۲۸ روزه  شکانده می‌شوند. البته در صورت خواست ناظر یک آزمونه اضافی نیز به صورت شاهد اخذ خواهد شد و هزینه برگه تعهد و ثبت در کارتابل نیز با توجه به متراژ کار محاسبه خواهد شد. البته برای کارهای کوچک و متوسط قیمت برگه تعهد ضمن تماس با رویال سازه پایدار به شما اعلام می‌گردد و در صورت ثبت برگه تعهد کلیه نمونه گیری ها باید بر اساس ضوابط صورت گیرد.

به طور خلاصه مراحل انجام آزمایش بتن به شرح زیر می‌باشد:

 • نمونه گیری از بتن مورد نظر در محل انجام پروژه
 • نگهداری و کیورینگ بتن
 • شکاندن نمونه مورد نظر زیر جک استاندارد در موعد ۷ و ۲۸ روزه جهت تعیین مقاومت فشاری نمونه
 • ارائه شیت نتایج به کارفرما
 • ارائه برگه تعهد و ثبت نتایج در کارتابل ناظر در صورتی که کارفرما درخواست کند.

در نظر داشته باشید که انجام آزمایش خاک و بتن برای کلیه ساختمان‌های (بتنی و فولادی) الزامی می‌باشد و برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با ما در رویال سازه پایدار تماس بگیرید.

شماره تماس: 09124409621